Endodonti

Yumuşak diş tabakasında meydana gelen hasarlarda; eski uygulamalarda dişler çekilmekteydi. Ancak günümüz teknolojisinde dişlere uygulanan kanal tedavisi ile artık tek çözüm diş çekimi olmaktan çıkmıştır.
12.1- NEDEN KANAL TEDAVİSİ GEREKLİDİR?
Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa, diğer adı ile sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir. Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileme ve tamir etme kabiliyeti yoktur. Derin çürükler, diş üzerinde yapılan dolgu, diş kesimi gibi işlemler, dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişe gelen travmalarda, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur.
12.2- KANAL TEDAVISINE İHTIYACINIZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?
Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet
Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe
Kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı

12.3- KANAL TEDAVISI YAPILIRKEN AĞRI HISSEDILIR MI?
Modern anestezi teknikleri ve maddeleri sayesinde tedavi sırasındaki ağrı en aza indirgenmektedir. Tedavi sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet ya da ağrı olabilir. Kanal tedavilerine başladıktan sonra flare-up denen enfeksiyondan kaynaklanan akut alevlenen iltihap görülebilir. Bu durumda hekiminizle irtibata geçip gerekli medikal tedaviye başlayabilirsiniz. Tüm bu şikayetler için ağrı kesici alınması hekiminiz tarafından önerilebilmektedir.
12.4- KANAL TEDAVISI DIŞI ÖLDÜRÜR MÜ?
”Kanal tedavisi dişi öldürür” düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra diş sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ancak çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat çiğneyebilir ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz. Kanal tedavisi, diş hekiminin en çok yorulduğu fakat bu yorgunluk karşısında oldukça mütevazi bir ekonomik getiriye razı olduğu tedavi seçeneğidir. Her Dişhekimin hayali, daha kısa sürede ama etkili ve güvenli biçimde kanal tedavisini tamamlamaktır. Nikel titanyum döner eğeleri özel, zor, yüksek kalsifiye veya eğri kök kanallarının tedavisi için tasarlanmıştır.
12.5- KANAL TEDAVİSİNİ KİM YAPAR? 
Bütün diş hekimleri kanal tedavisinin temel prensiplerini ve uygulamasını öğrenirler. Fakat genel diş hekimleri komplike durumlarda hastalarını genellikle kanal tedavisi uzmanı olan Endodontiste yönlendirirler. 
Kanal Tedavisi Dişi Nasıl Kurtarır? Diş hekimi dişin kök kanalındaki iltihaplı veya zarar görmüş pulpayı (damar-sinir paketini) çıkarır, dikkatli ve özenli bir şekilde kök kanallarını temizleyip şekillendirdikten sonra kök kanalını doldurur. Kanal tedavisi sonrası dişinize dolgu ya da porselen kaplama yapılır. Bütün bu işlemlerden sonra dişiniz diğer dişler gibi görevine devam eder.
12.6- BÜTÜN DIŞLERE KANAL TEDAVISI YAPILABILIR MI?
Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.

0

Hastane

0

Sağlık Birimi

0

Sağlıkla Gülümseyen

0 +

Alanında Uzman Ekip

figure

Hastalarımıza en yüksek seviyede ağız sağlığı ve diş bakımı hizmeti sağlıyoruz.